صفحه اصلی » شورا در رسانه ها
صفحه اصلی » شورا در رسانه ها » شورا در رسانه ها
بازدید:28
0.0 (0)
رییس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور:
[1400/02/19]

۱۵ مرجع می توانند در صلاحیت داوطلبان شوراها اعلام نظر کنند  

رییس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی با بیان اینکه در بررسی صلاحیت‌های داوطلبان بدون توجه به گرایش‌های سیاسی به پرونده و نظر مراجع قانونی توجه می‌کنیم، گفت: در بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای شهر و روستا علاوه بر مراجع چهارگانه، ۱۱ مرجع دیگر هم می‌توانند اعلام نظر کنند.

 

 

 

رییس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی با بیان اینکه در بررسی صلاحیت‌های داوطلبان بدون توجه به گرایش‌های سیاسی به پرونده و نظر مراجع قانونی توجه می‌کنیم، گفت: در بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای شهر و روستا علاوه بر مراجع چهارگانه، ۱۱ مرجع دیگر هم می‌توانند اعلام نظر کنند.

 

«سیدحمیدرضا کاظمی» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا، گفت: در بررسی صلاحیت داوطلبان مرحله هیات اجرایی و نظارت شهرستان‌ها به پایان رسید و در حال رسیدگی به اعتراض‌ها به ردصلاحیت‌ها در هیات عالی استان‌ها هستیم و این هیات تا روز ۲۲ اردیبهشت فرصت دارد به اعتراض‌ها رسیدگی و نظر خود را به فرمانداری‌ها اعلام کند.

 

رییس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور تصریح کرد: فرمانداران از ۲۳ اردیبهشت،  روز بعد از اعلام نظر هیات عالی نظارت استانها مراتب را به اطلاع داوطلبان و افرادی که اعتراض دارند می‌رساند. در صورتی که افراد به رای و نظر هیات عالی استان اعتراض داشته باشد تا چهار روز بعد از آن تاریخ فرصت دارند که اعتراض کنند و نهایتا اعتراض آنها در هیات عالی مرکزی نظارت به عنوان آخرین مرجع به مدت ۱۰ روز مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و نظر نهایی هیات مرکزی  نظارت به وزارت  کشور و فرمانداری مناطق و استانها اعلام می‌شود و این نظر قطعی و نهایی است و  اعتراضی پذیرفته نیست.

 

کاظمی با اشاره به ملاک هیات نظارت برای بررسی صلاحیت داوطلبان، گفت: ملاک هیات‌های نظارت برای تایید صلاحیت داوطلبان با استناد به مدارک مراجع چهارگانه است اما در ماده ۴۹ قانون انتخابات شوراها به صراحت آمده است که هیات اجرایی موظف است به منظور احراز شرایط مذکور درباره هر یک از داوطلبان عضویت در شورای اسلامی شهر حسب مورد از مراجع ذیربط از قبیل اداره اطلاعات، نیروی انتظامی، دادگستری، ثبت احوال استعلام کند.

 

وی خاطر نشان کرد: مستندات این نهادها در مورد داوطلبان برای ما حجت  است و از این دستگاه‌ها می‌خواهیم که نظرات خود را همراه با پرونده به هیات نظارت استان‌ها و نهایتا به هیات مرکزی نظارت ارسال کنند که هیات مرکزی نظارت بتواند با حجت شرعی، اسناد و مدارک در مورد داوطلبان تصمیم گیری کند.

 

کاظمی جایگاه هیات نظارت را جایگاه قضاوت توصیف کرد و گفت: پرونده‌ای که به هیات نظارت داده می‌شود باید بدون نقص و دارای محتویات کامل و کافی باشد تا این هیات بتواند براساس عدالت نسبت به داوطلبان تصمیم گیری کند.

 

وی با بیان اینکه نباید در بررسی صلاحیت داوطلبان حق  کسی ضایع شود، گفت: هیات نظارت در ابلاغیه‌ای که به  هیات‌های نظارت  استان‌ها و شهرستان‌ها ارسال کرد بر دو اصل تاکید می‌کند؛ اصل نخست احقاق حقوق عمومی و اینکه مدیریت شهر و روستاها را به افراد خوش نام و توانمند بسپاریم و اصل دوم احقاق حقوق اشخاص است. افرادی که  با احساس مسوولیت در عرصه انتخابات حاضر شدند و  می‌خواهند  به مردم  شهر خودشان خدمت کنند نباید در رسیدگی به صلاحیت آنان، حقی ضایع شود.

برچسب
یادداشت ها
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :
Parameter:485753!model&227 -LayoutId:227 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار