صفحه اصلی » اخبار
صفحه اصلی » اخبار » اخبار استان ها
بازدید:15
0.0 (0)
انتخابات و برنامه های بهداشتی
[1400/02/11]

رعایت پروتکلهای بهداشتی و انتخابات  

دبیر هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای استان گفت : حفظ امنیت و سلامت مردم ، همواره از اولویتهای اصلی برگزار کنندگان انتخابات با رویکرد واقعیتها و ضرورتهای تمرکز بیشتر بر شاخصهای بهداشتی است .  

در شرایطی که بیش از یکسال از شیوع  ویروس منحوس کرونا میگذرد ، عادی انگاری فضای حاکم بر جامعه ، قطعا امری ناپسند میباشد .

مجریان برگزاری و نظارت بر انتخابات ، حداکثر تلاش و اقدامات عملی خود را معطوف به  رعایت پروتکلهای بهداشتی در تمامی مراحل نموده اند .

مرحله ثبت نام : در این مرحله علاوه بر روش مراجعه حضوری ، که در فضای مناسبتری با رعایت فاصله گذاری اجتماعی ایجاد شده بود ، سه روش استفاده از اپ دسکتاپ و اپ موبایل برای ثبت نام غیر حضوری و مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت در دستور کار قرار گرفت .

آمار و اطلاعات نشانگر استفاده از این ظرفیت ، در حدود 30 درصد در نقاط شهری و 15 درصد در نقاط روستایی بود . قطعا با آموزش و مشارکت بیشتر رسانه ها ، در تجربه های بعدی این نسبتها به نفع مراجعه غیر حضوری بهبود خواهد یافت .

مرحله آموزش : عمده آموزشهای نظارتی به صورت وبینار و از طریق بستر مجازی ، انجام و یا در حال انجام هست . تاکنون توسط هیات نظارت استان و شهرستانها و هیات مرکزی نظارت دو کارگاه عمومی و سه کارگاه اختصاصی (روابط عمومی ، روسای دبیرخانه ها ، بخش حقوقی) با این روش برگزار شده است . در ادامه ، دوره آموزشی بازرسان و ناظرین هیات نظارت نیز با همین شیوه اجرایی خواهد شد .

مراحل اداری : به منظور کاهش تماسهای غیر ضروری به اسناد و مدارک ، امکان دسترسی همزمان هیاتهای اجرایی و هیاتهای نظارت به پرونده الکترونیکی داوطلبان فراهم شده و در واقع پرونده الکترونیکی جایگزین پرونده فیزیکی شده است .

روز اخذ رای : به منظور رعایت فاصله گذاری اجتماعی اقدامات مهمی در دستور کار قرار دارد :

  • - افزایش تعداد صندوقها برای کاهش تراکم جمعیت
  • - تغییر محل صندوقها به محلهای با تهویه مناسب و در حد امکان فضای باز
  • - حذف اثر انگشت : استامپ جوهر در انتخابات شوراها حذف شده است  . افراد صرفا با کد ملی و از طریق سامانه های در دسترس ستاد انتخابات ، احراز هویت می‌شوند.
  • - رای گیری الکترونیکی در شهر بیرجند به عنوان پر تراکم ترین نقطه جمعیتی استان
  • - نظارت بر رعایت فاصله و استفاده از ماسک و نظایر آن

به هر حال در کنار توجه به امر سلامت انتخابات ، سلامتی و امنیت خاطر رای دهندگان جزو اولویتهای مهم نظام بوده و هیاتهای اجرایی و نظارت به عنوان خادمان مردم ، همراه با انجام وظایف تخصصی خود ، نهایت تلاش خود را به این مهم معطوف خواهند نمود .

 

برچسب
یادداشت ها
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :
Parameter:484881!model&227 -LayoutId:227 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار